پشتیبانی آنلاین
 
برنامه های کاربردی

winrar 32 farsi

پرداخت از طریق کلیه کارت های بانکی کشور

 
آخرین مطالب

آدرس وبسایت مراکز پیام نور در استان … ادامه مطلب

منابع درسی و لیست ارائه دروس مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور در نیمسال اول سال تحصیلی ۹۷-۹۶ اعلام شد
این لیست در صورت هرگونه تغییر به صورت خودکار به روز رسانی می شود … ادامه مطلب

افزایش سقف نمره میان ترم از 6 به 8 نمره/ کاهش تعداد صفحات منابع درسی به ازای هر واحد … ادامه مطلب

دانشجویان دانشگاه پیام نور برای فارغ التحصیلی باید مدارک لازم را تهیه و مراحل مربوطه را انجام دهند … ادامه مطلب

سوالات متدوال دانشجویان پیام نور (بخش دوم) … ادامه مطلب

سوالات متدوال دانشجویان پیام نور (بخش اول) … ادامه مطلب

فرم هاي پژوهشي دانشگاه پیام نور … ادامه مطلب

آيين نامه هاي اداري و برنامه ريزي دانشگاه پیام نور … ادامه مطلب

آئين نامه هاي دانشجویی دانشگاه پیام نور … ادامه مطلب

آئين نامه هاي فناوري و پژوهش دانشگاه پیام نور … ادامه مطلب

فرآیند اجرایی آموزش الکترونیکی در دانشگاه پیام نور … ادامه مطلب

راهنمای استفاده از سامانه یادگیری الکترونیکی(LMS) و کلاس مجازی(VC) … ادامه مطلب

آغاز ثبت نام تکمیل ظرفیت کارشناسی دانشگاه پیام نورادامه مطلب

دومین همایش ملی و چهارمین نمایشگاه تخصصی آموزش محیط زیست 4 و 5 بهمن ماه سال جاری در سالن اجتماعات سازمان مرکزی دانشگاه پیام نور برگزار می شود … ادامه مطلب

تمدید مهلت ثبت نام آزمون دوره دکتری تخصصی مرکز بین الملل- شعبه دبی تا 7 آبان … ادامه مطلب

سبد خرید فایل
0 فایل
 
دسته بندی فایل ها
 

تاریخچه دانشگاه پیام نور

دانشگاه پیام نور به عنوان بزرگترین شبکه آموزش عالی دولتی کشور وا بردانشگاه دولتی جهان اسلام ، زیر نظر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، اقدام بهپذیرش گسترده دانشجو و دانشپذیر نموده است.نظام آموزشی این دانشگاه مبتنی بر آموزش باز (open university)، با هدف دوری از شیوه استاد محوری است. آموزش باز نوعی نگرش تازه به نظام آموزشی است که مطابق نیازهای یادگیردنده طراحی شده و سعی می کند موانع را از سر راه آموزش و یادگیری بردارد .در کل هدف تاسیس این دانشگاه ، در دسترس قرار دادن علوم برای همگان است؛ به گونه ای که توانسته است یا از بین بردن تفکر سنتی آموزش عالی در سطح جامعه، پایه گذار آموزش باز در کشور باشد . شیوه پذیرش غیر رقابتی دانشجو در دانشگاه موجب می شود که جوانان کشور به امکانات آموزش عالی دسترسی یافته و شرایط لازم برای تربیت نیروی انسانی مورد نیاز برای تحقق اهداف توسعه ای کشور فراهم گردد.

کسب علم و تحصیل در دانشگاه پیام نور ، که مبتنی بر نظام آموزشی باز و از راه دور می باشد، اساسا با تحصیل در دیگر دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی کشور  که با رویکرد های مرسوم (سنتی) به ارائه  اموزش می پردازند ، تفاوت های عمده ای دارد .  نظام  آموزشی  باز  و از راه دور دانشجو را محور اصلی یادگیری می داند.لیکن در این نظام تعامل استاد و دانشجو به طور کامل حذف نمی شود، بلکه کاهش می یابد اما در عوض به دانشجو یاد داده می شود که چگونه خود با استفاده از مواد آموزشی و منابع مختلف به کسب علم بپردازد و به جای یادگرفتن هر مطلب از طریق استاد ، در یک فرآیند مشارکتی یاددهی-یادگیری می آموزد که چگونه یاد بگیرد . در این فرآیند، شیوه آموزش در پیام نور نیمه حضوری و غیر حضوری است. 

لذا به منظور تامین نیروی  انسانی  متخصص و متعهد مورد نیاز کشور و  ایجاد  زمینه های لازم برای فراهم آوردن رقابت سالم در راهیابی شرکت کنندگان  به دانشگاه پیام  نور نیز ، علاوه  بر  پذیرش  در کنکور سراسری و  بر اساس  مصوبات هجدهمین جلسه کمیته مطالعه وبرنامه ریزی آزمون سراسری دانشگاه مورخ 22/9/1373 و پانصد و چهل و یکمین جلسه شورای گسترش آموزش عالی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری از طریق برگزاری دوره های فراگیر اقدام به جذب دانشجو می نماید .

دانشگاه پیام نور تا به حال 8 رئیس داشته است که آخرین آنان دکتر حسن زیاری است.

معرفی دانشگاه پیام نور در دانش نامه ویکیپدیا

برخی از اصطلاحات به کار رفته در این فصل به شرح زیر است:

دانشپذیر: داوطلبی است که شرایط ورود دوره های فراگیر را دارد و در موعدمقرر نسبت به ثبت نام دردوره های فراگیر اقدام کرده است .

دانشجو: دانشجو فردی است که از طریق آزمون سراسری یا دوره های فراگیر پس از موفقیت در آزمون سراسری یا آزمون دوره دانشپذیری و احراز شرایط پذیرش شده است

دوره های تحصیلی دانشگاه پیام نور به شرح زیر است:

الف) دوره های رسمی

دانشجویان این دوره ها از طریق آزمون سراسری که هر سال توسط سازمان سنجش برگزار می شود و پس از رقابت با بقیه داوطلبان و انتخاب رشته وارد دانشگاه پیام نور می شوند.

ب) دوره های فراگیر  (بدون کنکور ورودی)

در این دوره ها، دانشگاه پیام نور ، بدون کنکور ورودی و با نظام آموزشی متفاوت،امکان افزایش ظرفیت پذیرش دانشجویان علاقه مند به تحصیلات عالی را فراهم نموده است.

                                                                                                                                              

تسهیلات آموزشی

برای تسهیل دسترسی به آموزش عالی برای کارکنان اداری وآموزشی دانشگاه پیام نور و همسر و فرزندان آنها، کارکنان وزارت علوم، تحقیقات وفناوری وهمسروفرزندان واعضای هیئت علمی دانشگاههاوموسسات آموزش عالی وابسته به آن, کارکنان رسمی، پیمانی وقراردادی بالای 3 سال سابقه اشتغال درسازمان های طرف قراردادبادانشگاه وهمچنین ایثارگران، جهادگران ورزمندگان طبق ضوابط مربوط ، تسهیلات آموزشی درنظرگرفته شده است.

امتیازات ومزایای دوره های فراگیرپیام نور

- تبدیل وضعیت دانشپذیری به دانشجویی پس ازقبولی واحدهای دوره دانشپذیری و ورود به ترم دوم.

- انتخاب آزادانه رشته ها و واحدهای دانشگاهی.

- ارائه مدرک رسمی وموردتاییدوزارت علوم و تحقیقات وفناوری.

- امکان ادامه تحصیل درمقاطع بالاترباحداقل شهریه وهمچنین درتمامی دانشگاههای معتبر.

- صدورمعافیت نظام وظیفه برای دانشپذیران پس ازقبولی درآزمون ورودی دانشگاه.

- امکان ادامه تحصیل همزمان دردانشگاههای سراسری وآزاد.

- امکان گذراندن واحدهای پیش دانشگاهی همزمان با دوره دانشپذیری باشرایط خاص.

- امکان حضوردرکلاسهای پنجشنبه وجمعه برای شاغلین.

- حذف عنوان فراگیرازمدرک فارغ التحصیلان دوره های فراگیر(روزنامه ایران 13/5/1386).

- نداشتن محدودیت سنی.

معافیت تحصیلی

ازآنجایی که دانشگاههای سراسری فراگیر(open university) یکی ازدانشگاههای تابع وزارت علوم وتحقیقات وفناوری می باشد, مانند سایر دانشگاههای رسمی وسراسری کشور برای تمامی دانشجویان خود معافیت صادرمی کند. دراین دانشگاه دانشجویان رسمی می توانند به صورت همزمان به ادامه تحصیل وخدمت سربازی بپردازند.

توصیه مهم: برابر ضوابط ناجا به پذیرفته شدگان مشروط معافیت تحصیلی تعلق نمی گیرد لذا مشروطین باید مفاد تذکر بند 9 جدول فوق را رعایت نمایند. بدیهی است ترخیص اینگونه پذیرفته شدگان از خدمت وظیفه در صورت موافقت ناجا امکان پذیر است ودانشگاه تعهدی دراین مورد ندارد.

تذکر: دانشگاه در صورت مواجهه با کمبود ظرفیت برای پذیرش یا به حدنصاب نرسیدن ثبت نام شدگان دریک رشته یا رشته- محل یا دایر نشدن رشته همه داوطلبان واجد شرایط علمی در رشته محل انتخابی، مجاز است محل تحصیل داوطلب رادر نزدیکترین مرکز یا واحد دیگری از دانشگاه با توجه به رشته تحصیلی انتخابی داوطلب در استان مربوط تعیین نماید.

 

نحوه اعلام نتایج آزمون نیم سال دانشپذیری

نتایج از طریق سایت دانشگاه پیام نور   www.pnu.ac.ir وسایت سازمان سنجش  www. Sanjesh.org  به اطلاع خواهد رسید.

تذکر مهم: هیچگونه مکاتبه ای درمورد اعلام واجدان شرایط، تاریخ برگزاری آزمون، اعلام نتایج و ... با داوطلبان صورت نخواهد گرفت وداوطلبان برای کسب هرگونه اطلاع باید با مرکز انتخابی خود تماس گرفته یا منتظر آگهی دانشگاه پیام نور، پیک سنجش، نشریه پیام آوران وسایت اینترنتی دانشگاه پیام نور باشند.